Rigtig mange iværksættere har svært ved at læse, og der er mange som er ordblinde. Derfor har Morsø Erhvervsråd valgt at gå med som partner i det landsdækkende projekt som hedder ”Styrk Dine Styrker”.
Projektet handler om at give ordblinde en håndsrækning til at udnytte deres styrker gennem iværksætteri. Projektet tilbyder personer med læse- og skrivevanskeligheder et målrettet onlineiværksætterforløb, der passer til deres behov og måde at lære på.
Projektet i Nordjylland forløber fra 9. januar til 13. februar 2025, og sker i samarbejde med Thy Erhvervsforum, Danske Iværksættere og Ordblindeforeningen. Projektet følges af forskere fra Syddansk Universitet, og støttes af Tietgenfonden.
Vi samles fysisk to gange
På Mors afholdes et lokalt Kick-Off, hvor vi samles fysisk hos Morsø Erhvervsråd i Holgersgade 1 den 21. januar kl. 16.00 – 18.00. Her kobler man sig op med storskærm på det fysiske Kick-Off i Aalborg, hvor forløbet skydes i gang med et inspirerende event, der sætter fokus på, hvordan man bruger alle styrkerne i at være ordblind. Afslutningen fejres hos Thy Erhvervsforum i Thisted.
Bliv klar til at starte eller udvikle din egen virksomhed
På dette forløb vil erfarne undervisere styrke dine kompetencer og ruste dig med værktøjer, der giver deltagerne et solidt fundament til at bygge din egen succesfulde iværksættervirksomhed.
Derfor skal du deltage…
- Fleksibel online undervisning målrettet dig, der er ordblind eller har svært ved at læse
- Få et netværk med andre ordblinde
- Lær, hvordan du udnytter dine styrker bedst
Datoer og forløb
09. januar 17:00-18:00 Online infomøde (online)
21. januar 16:00-18:00 Kick-Off hos Morsø Erhvervsråd – Fysisk møde hos Morsø Erhvervsråd
23. januar 18:00-20:30 Start din virksomhed (online)
28. januar 18:00-20:30 Udforsk din forretningsidé (online)
30. januar 18:00-20:30 Find din plads på markedet (online)
04. februar 18:00-20:30 AI som digital hjælper (online)
06. februar 18:00-20:30 Skab en bæredygtig forretning (online)
11. februar 18:00-20:30 Markedsfør din virksomhed (online)
13. februar 16:00-18:00 Afslutning i Thisted – Fysisk møde hos Thy Erhvervsforum i Thisted
Forløbet er målrettet ordblinde og folk med læsevanskeligheder, der drømmer om at starte egen virksomhed eller allerede er i gang med en virksomhed. Alle typer af virksomheder og drømme er velkomne. Det er ikke et krav, at du har fået lavet en ordblindeattest for at være med.
Du kan tilmelde dig det gratis forløb her: Nordjylland – Styrk Dine Styrker.
Foto : Marvin Meyer, Unsplash