Nationalpark Thy Venner får by bestyrelsesformand

Karsten Thurøe er blevet valgt som ny formand i støtteforeningen Nationalpark Thy Venner, hvor tidligere formand Mads Agerholm efter mange års dedikeret arbejde ønskede at træde et skridt tilbage.

Det oplyser Nationalpark Thy på de sociale medier.

“Mads Agerholm bliver i bestyrelsen, hvor Karsten Thurøe også allerede sad, så alt er i gode hænder. I sekretariatet siger vi stor tak til Mads, og velkommen til Karsten – vi glæder os til at fortsætte det gode arbejde”, lyder det fra Nationalpark Thy.

Nationalpark Thy VENNER har til formål at medvirke til at skabe gode rammer for frivilligarbejdet i Nationalpark Thy, samt at bevare og fremme den generelle interesse for Nationalparken. Foreningen varetager således både faglige og sociale områder på vegne af de frivillig.

Man kan også sagtens være medlem af Nationalpark Thy VENNER uden at være frivillig, hvis man har lyst til at støtte foreningens arbejde. Det koster 100 kr. pr. år eller 150 kr. for en husstand.

Foto : Nationalpark Thy

Forfatter
Top