Den nordjyske regionspolitiker og læge Søren Valgreen Knudsen har sammen med sin mor, psykolog Anne Knudsen, skrevet bogen Livet det er livet værd – Samtaler om at være senior.
I bogen tager mor og søn fat på de store spørgsmål, der følger med alderen: Hvordan skaber man en meningsfuld og værdig tilværelse som senior? Og hvordan taler vi med vores nærmeste om livets sidste kapitler – før det er for sent?
Med udgangspunkt i deres professionelle erfaringer udforsker forfatterne seniorlivet fra forskellige perspektiver – både de fysiske, psykiske, sociale, eksistentielle og økonomiske. Bogen tilbyder refleksioner og inspiration til meningsfulde samtaler mellem seniorer, deres familier og venner. Derudover indeholder bogen også rådgivning om jura og rettigheder for seniorer.
“Jeg har været overrasket over, hvor mange vigtige emner der er dukket op i processen. Emner, som jeg ikke tror, vi ville være kommet ind på i familien, hvis vi ikke havde haft dette projekt. Det har gjort os alle mere bevidste om, at der er nogle samtaler – også nogle svære – som skal tages i god tid.” siger Søren Valgreen Knudsen.
Anne Knudsen supplerer:
”Jeg ser det som en styrke ved bogen, at læserne ikke først selv skal bruge tid på at finde frem til alle de temaer, der melder sig som senior, hvilket i sig selv kan være svært og nogle gange også kræve faglig indsigt. Med bogen kan man bruge energien på at reflektere over temaerne sammen med sine nærmeste.”
Søren Valgreen Knudsen supplerer mener, at mellem mor og søn har været mindst lige så vigtig i processen som de professionelle baggrunde.
“Det er netop i den samtale, at vi har talt os ind på, hvilke ting vi som familie kommer til at skulle forholde os til i de næste årtier. Jeg er overbevist om, at denne bog ikke kun vil være gavnlig for dem, der træder ind i deres seniorliv nu, men i lige så høj grad for deres voksne børn, som måske i endnu mindre grad er begyndt at gøre sig nogle af disse overvejelser. For mig har det i hvert fald været meget øjenåbnende.”
Bogen Livet det er livet værd udkommer på Kristeligt Dagblads Forlag d. 31. marts.
ANNE KNUDSEN, født 1956, psykolog, forfatter og foredragsholder. Har skrevet flere psykologiske og pædagogiske fagbøger. Kendt for sit omfattende arbejde med eksistentielle emner og seniorlivets psykologi.
SØREN VALGREEN KNUDSEN, født 1984. Læge ved Aalborg Universitetshospital, sociolog og ph.d. Forsker i lighed, patientsikkerhed og kvalitetsudvikling i sundhedsvæsenet. Forperson for Dansk Selskab for Kvalitet i Sundhedssektoren (DSKS). Regionsrådspolitiker i Nordjylland.
Fotos : Leif Tuxen