Flaghejsning og sæsonstart på Næssundfærgen

Torsdag 1. maj kl. 11.00 er der flaghejsning på Næssundfærgen, der dagen efter – fredag 2. maj – indleder dette års ordinære sejlads. Arrangementet holdes i færgehavnen på Mors, men færgen bringer deltagere fra Thy gratis til festlighederne. Afgang kl. 10.50. (Færgen sejler retur ved 12-tiden).

Der bliver rundvisning på færgen, der har fået højttaleranlæg, infoskærm og ny billetterminal, og taler ved folketingsmedlem Simon Kollerup (S) og beredskabsminister Torsten Schack Pedersen (V). De to politikere har sammen med folketingsmedlem Mogens Jensen (S) skaffet færgen hårdt tiltrængte 500.000 kr., og den indsats vil Næssundfærgens Venner gerne vil kippe med flaget for. 

Foreningen byder på en særlig færgekage fra Gaardbageriet, der så småt er ved at åbne igen, kaffe/te og sodavand. Skulle nogen ønske øl eller vin, kan det købes. I det hele taget er ‘den toldfri’ åben.

Foreningen har også inviteret borgmester Hans Ejner Bertelsen, Morsø, og borgmester Niels Jørgen Pedersen, Thisted, til at deltage. De har begge lovet at deltage.

Den nyvalgte formand for Næssundfærgens Venner, direktør Jens Mogensen, KSM Bioenergy, vil fortælle om foreningens planer, der bl.a. for andet år i træk omfatter sejlads fra Nykøbing under Kulturmødet, og en udvidelse af sortimentet i ‘den toldfri’. Trods den flotte bevilling fra staten er færgens økonomi stadig stram.

“Det bliver en økonomisk balanceakt, hvor vi både skal øge den regulære trafik, opfinde nye arrangementer, der skaber omtale og omsætning, samt ikke mindst betale af på vores gæld”, siger Jens Mogensen, der især håber at få vendt de seneste års tilbagegang i trafikudviklingen. 

Forfatter
Top