Forvaltningen : Nej til at nedlægge “Thorsted-broen” i Thisted

Forvaltningens indstilling er klar, når poltikerne i Klima-, Miljø- og Teknikudvalget sagen om nedrivningen af “Thorsted-broen” over A-26bi Thisted på deres møde på mandag : broen skal bestå.

Det fremgår af dagsordenen til mødet.

Broen ejes af Vejdirektoratet, og her er man indstillede på at nedrive broen, hvis politikerne i Thisted Kommunalbestyrelse, ønsker det. Beslutter politikerne, imod embedsmændenes indstilling, alligevel at gå med en nedrivning af broen, vil det betyde udgifter i millionklassen for Thisted Kommune. Løsninger der kan løbe op i mindst 9.5 mio. kroner.

Såvel borgerne som Nordjyllands Trafikselskab har gjort indsigelse imod nedlægning af broen, der vil få store konsekvenser for borgerne i blandt andet Thorsted-området. Broen forbinder Thisted Vestby med områderne på den anden side af A-26 herunder Thorsted, der blandt andet rummer skole mv.

Den netop overståede høringsfase har kastet 128 svar af sig, der alle indgår i udvalgets behandling af sagen, der altså behandles på Klima-, Miljø- & teknikudvalgets møde på mandag.

Læs mere her

Forfatter
Top