sidste uge var der i Morsø Handelsgymnasiums innovationslokaler linet op til ti erhvervsdrivende fra det lokale erhvervsliv, der skulle være dommere i en innovationskonkurrence a la ”Løvens Hule”, som vi kender det fra TV. De 5 grupper på innovationslinjen på Morsø Handelsgymnasium, der i denne uge skal til Regionsmesterskabet i entreprenørskab under Company Programme, havde alle forberedt et pitch for deres produkt.
I konkurrencens dommerpanel deltog erhvervsrådschef Susanne Toftegård Hansen, en erhvervskonsulent og forskellige erhvervsdrivende med egen virksomhed i forskellige brancher, hvoraf de alle sidder i erhvervsrådet. Flere af dommerne arbejder med økonomi og forretningsplaner, og de hjælper iværksættere i gang – særdeles praktisk, hvis man som ung iværksætter på gymnasiet gerne vil have en hjælpende hånd til at sparke sin idé i gang.

“Som et moderne og virkelighedsnært gymnasium sørger vi for at få virkeligheden med ind i klasselokalet, og derfor synes vi, at det giver rigtig god mening at introducere eleverne for en række erhvervsfolk. Vi var meget glade for, at vores ti dommere bakkede op om arrangementet, og det var dejligt at se, hvor begejstrede de var for at høre vores elever pitche deres idéer”, fortæller uddannelses- og vicedirektør Kenny Thomsen.
Efter gruppernes pitches blev der sørget for frokost til dommerne, mens eleverne gjorde sig klar på deres stande. Her cirkulerede dommerne, hvor de kunne se nærmere på gruppernes prototyper og stille uddybende spørgsmål. Undervejs noterede dommerne point inden for forskellige kategorier, og til sidst blev konkurrencens 1., 2. og 3. plads fundet. Der var også sørget for lidt godt til dommerne som tak for, at de brugte deres dag i selskab med eleverne.

En spændende dag, hvor eleverne fik mulighed for at få feedback fra dygtige mennesker i erhvervslivet og skabe nogle kontakter – for dommerne gav stærkt udtryk for, at de gerne ville hjælpe eleverne i gang, hvis de ønsker at gøre debut i erhvervslivet med deres idéer, og de udtrykte stor begejstring over at opleve deres pitches, gåpåmod og faglige niveau.
“Vi er glade for, at erhvervslivet på Mors støtter op om innovationslinjen og vores elevers egne “virksomheder”. Det betyder meget for eleverne, at de får feedback fra erhvervslivet. De lærer netop mest af de spørgsmål, de ikke umiddelbart kan svare på – så ved de nemlig, i hvilken retning de skal søge informationer i deres videre udvikling af produktetW, fortæller underviser Pernille Græsbøl Eriksen.
Til april skal eleverne til DM i entreprenørskab hos Dansk Industri, så de nød godt af at få endnu en mulighed for at præsentere deres pitch og arbejde videre med det feedback, de modtog fra dommerne.