Til maj åbner særudstillingen OPHAV på Museum Mors, der har til formål at undersøge og belyse, hvad lokal identitet og tilhørsforhold er i en tid, hvor unge i stigende grad mistrives og har svært ved at definere sig selv. Uden en identitet kan det være svært at finde sin egen plads i samfundet og indgå og skabe meningsfulde fællesskaber. Projektet har derfor til hensigt at udforske, hvad det vil sige at være morsingbo i 2025 på tværs af alle aldre.
“Projektet ønsker at stille skarp på, hvad det i 2025 vil sige at være morsingbo, og hvilken betydning har tilhørsforhold og ophav i vores bevidsthed og for vores identitet. Vi kommer alle et sted fra, men hvilken betydning har stedet for, hvem vi er som mennesker? Med et historiskafsæt ønsker museet at lede efter fortidens træk i nutiden, og derved diskutere, hvor og hvad vikommer fra, og hvilken betydning det har i nutiden. Nærmere bestemt vil Museum Mors undersøge morsingboens ophav: Hvad vil det egentligt sige at være morsingbo i 2025?”, fortæller Museumsinspektør Camilla Andersen, Museum Mors.

En bærende del af udstillingen bliver nye portrætter af morsingboen, samt dertilhørende interviews, hvorved morsingboerne med egen stemme får lov at fortælle, hvilken værdi øen har for dem. Portrætter er taget af den kendte italienske fotograf Luca Berti, der har over 20 års erfaring.
“Luca er i disse dage på Mors sammen med kulturhistoriker Christiane Klindt Nielsen. Deres feltarbejde foregår på cykel, hvor de indsamler viden og fotodokumentation af morsingboen anno 2025. Feltarbejdet er inspireret af den klassiske fotodokumentariske stil fra starten af det 20. århundrede, der er baseret på æstetisk realisme og historiskbevidsthed, og ligger sig i slipstrømmen af folkemindesamlingstraditionen. Fokus er på at undersøge, hvordan fortiden er synlig i landskabet og menneskene i dag. For at opnå dybden og autenticiteten fra nutidens historiske spor, anvendes et analogt storformatskamera. De sort-hvide billeder, som kræver tid og præcision, giver en særlig mulighed for at indfange en bestemt stemning. Feltarbejdet vil foregå på cykel, hvor det er muligt at komme helt tæt på det lokale miljø, hvor landskabet langsomt folder sig ud. Samtidig vil feltarbejdet indbyde til samtaler de mennesker man møder undervejs, som indsamles medlydoptagelser”, fortæller Camilla Andersen.

Feltarbejdet har er delt op i to. I efteråret var de på Nordmors, og i disse uger er de på Sydmors.
Yderligere vil Luca i samarbejde med museet deltage i to workshops med henholdsvis Morsø Gymnasium og Nordmors Naturfriskole, hvor eleverne skal lære fototeknikker og diskutere, hvad identitet og tilhørsforhold er for dem.
Projektet er støttet af Augustinus Fonden med 335.000 kr. og Aage og Johanne Louis Hansen Fond med 50.000 kr.
Foto : Christiane Klindt Nielsen